Zimowe kwatery dla kwiatów

w kategorii Rośliny w domu

Nie wszystkie kwiaty mogą zimować na balkonie. Niektóre wymagają odpowiedniego miejsca. Najważniejsze aby to miejsce było chłodne i widne. Takie miejsce można wygospodarować na przykład w garażu, piwnicy, przeszklonej werandzie. Najlepiej jakbyśmy mieli zimowy ogród gdzie temperatura byłaby w okolicach temperatury od pięciu do dziesięciu stopni Celsjusza. Mogą to być również małe szklarenki. Najważniejsze aby rośliny miały odpowiednio dużo miejsca, nie stały zbyt blisko siebie, miały swobodny dostęp do promieni słonecznych. Większość roślin doniczkowych wymaga okresu spoczynkowego w chłodnych warunkach. Brak światła rośliny muszą sobie rekompensować małym wzrostem gdyż jeśliby w tym czasie wzrastały stałyby się  wybujałe, słabe, o liściach które straciły by swe ubarwienie. Temperatura na kwaterze nie powinna wynosić więcej niż piętnaście stopni Celsjusza choć najlepsza jest w okolicach od pięciu do dziesięciu stopni Celsjusza. Rośliny które mają liście wiecznie zielone wymagają więcej światła od tych które zrzucają liście na zimę. Żadna roślina nie zniesie całkowitego zaciemnienia. W miejscu gdzie zimują rośliny zawsze powinno być okno gdyż w przypadku jego braku rośliny nie zawiążą kwiatów i w przyszłym sezonie w ogóle nie zakwitną albo zakwitną bardzo późno. Jeśli nie mamy miejsca z oknem rośliny można doświetlać sztucznie.

Rośliny doniczkowe zimą

w kategorii Rośliny w domu

Na balkonie najczęściej rośliny sadzone są w doniczkach lub donicach. Są rośliny które bez żadnych szkód mogą w nich zimować po odpowiednim ich zabezpieczeniu. Do takich zimujących na balkonach roślin można zaliczyć bukszpan, róże, berberysy oraz drzewka iglaste takie jak jałowiec, sosny, żywotniki. Na balkonie mogą również pozostać trawy, zioła takie jak szałwia czy lubczyk. Niektóre rośliny są mrozoodporne jak na przykład bukszpan ale tylko w przypadku gdy zimują w gruncie. Posadzone w doniczce nie dadzą sobie rady z zamarzniętą ziemia i dlatego donice należy ocieplać. Do ocieplania najlepiej zastosować grube maty oraz perforowane folie. Należy zabezpieczać nie tylko korzenie ale również części nadziemne rośliny przed zimnym wiatrem oraz wysuszającym słońcem. Do osłony części nadziemnych roślin należy używać materiałów przepuszczających powietrze tak aby rośliny mogły swobodnie oddychać. Nie należy używać folii natomiast doskonałe będą wypchane słomą lub liśćmi worki z juty, maty ze słomy. Można również zastosować worki z folii pęcherzykowej które doskonale nadają się do zabezpieczenia doniczek. Osłony na doniczkach można mocować w różny sposób ale najczęściej owija je się sznurkiem. Doniczki należy umieścić na podwyższeniach tak żeby nie miały one styczności z zimnym betonem podłogi balkonowej.

Temperatura w akwarium

w kategorii Akwarium

W akwariach coraz częściej hodujemy egzotyczne gatunki roślin i zwierząt. W związku z tym, że pochodzą one głównie z ciepłych wód, temperatura, jaka panuje w naszych mieszkaniach, jest dla nich zbyt niska. Konieczne staje się podgrzewanie wody. Trzeba uważać, gdyż większość gatunków wrażliwa jest na nagłe zmiany temperatury i może reagować na nie chorobą, a nawet zgonem. Według praw fizyki cieplejsza woda jest i unosi się ku górze, zimna woda natomiast zalega na dnie. Dla większości gatunków takie wahania nie mają znaczenia, dodatkowo obecność w akwarium filtrów, napowietrza czy i grzałek wywołuje cyrkulację wody. Temperaturę wody należy stale monitorować, termometr musi być umieszczony w połowie wysokości słupa wody. Woda charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną, oznacza to, że powoli się nagrzewa, ale też powoli oddaje ciepło. To takich warunków przyzwyczajone są zamieszkujące wodę organizmy. Należy o tym pamiętać, zmieniając wodę w akwarium, czy przesadzając rośliny.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń