Popularne zwierzątka domowe

w kategorii Zwierzęta w domu

Ryby, czy jak często się o nich mówi, rybki akwariowe znają wszyscy, którzy w dzieciństwie przechodzili etap pt.: Mamo, tato, ja chcę rybki. Niestety entuzjazm znikał równie szybko jak się pojawił w momencie, kiedy przychodził czas mycia akwarium. Im większe akwarium i im więcej ryb w nim żyjących, tym większe comiesięczne sprzątanie czeka właściciela. Rybek akwariowych jest niezliczona ilość. Różne kształty, kolory, wielkości – wybór rybek akwariowych jest właściwie nieograniczony. Przy zakupie musimy zdecydować, jak wielkie ma być akwarium i ile w związku z tym rybek chcemy hodować. Poza tym musimy rozeznać się w temacie gatunków ryb, by nie kupować takiego zestawu, który nawzajem się pozabija, bo jak wiemy niektóre gatunki ryb lubią konsumować inne rybki. Ważne też jest, aby dostarczyć rybom odpowiednią ilość, tj. nie za dużą i nie za małą, tlenu oraz by woda w akwarium zawsze była czysta. Po zakupie akwarium, rybek, pokarmu, filtru, piasku, kamyczków, muszel, roślinek, wszelkiego rodzaju ozdób możemy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu akwarium. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć oko widokiem pływających w akwarium stworzeń nawet w nocy. Oglądanie spokojnie pływających pieknych rybek jest szczególnie cenione przez osoby, które chcą się zrelaksować po ciężkim i nerwowym dniu pracy.

5Papuga – głównie dwa rodzaje papug są rozpowszechnione i hodowane w domach, są to papużka falista i nimfa. Papugi, podobnie jak kanarki, nie są specjalnie kosztowne w utrzymaniu. Dzieci namawiające rodziców do kupna upragnionej papużki często mają na myśli nie same zwierzątka, lecz mowę ludzką, jakiej rzekomo papugi są w stanie się nauczyć. Jakież rozczarowanie spotyka malca, gdy kilkugodzinne przemowy do papużki, nagrania na taśmie puszczane papudze w dzień i w noc nie przynoszą spodziewanych efektów. Okazuje się bowiem, że nie każda papuga ma ochotę nauczyć się ludzkiej mowy. Nawet, jeśli uda nam się ta niełatwa przecież sztuka nauczenia naszej papugi mowy, to nie spodziewajmy się, że ptak będzie rozumiał artykułowane przez siebie słowa czy frazy. Ileż to filmowych komedii widzieliśmy, w których papuga niechcący wygadała przed kimś ściśle tajny sekret, albo że obraziła jakąś osobę niewybredymi żartami czy przekleństwami. Papugi tak naprawdę nie rozumieją związku między wypowiadanymi słowami a rzeczywistością, do której owe słowa się odnoszą. Papugi po prostu papugują, czyli bezwiednie, mechanicznie powtarzają wielokroć słyszane słowa. Należy również pamiętać, że papużki mają to do siebie, że dźwięki przez nie wydawane nie dla każdego ucha sprawiają miłe wrażenie. Skrzeczenie papugi wielu wprawia w złość, dlatego przykrywają klatkę kocem, by papuga zasnęła w błogim przeświadczeniu o nastającej nocy.

Chomik to faworyt wśród malców marzących o posiadaniu swojego własnego, futrzanego pupila. Chomik jest zwierzakiem sympatycznym, można się z nim pobawić, można nawet wyjść z nim na spacer. Chomik występuje zasadniczo w trzech odmianach czy – jak chcą niektórzy – w trzech rozmiarach, jako: mały, duży, karłowaty. Ponadto wyróżniamy chomika syryskiego, tureckiego, chińskiego, bałkańskiego, stepowego, dżungarskiego, koreańskiego, Campbella, Roborowskiego itd. Chomiki domowe żyją w klatkach, z których można je raz na jakiś czas wypuszczać. Dodatkowo w klatkach umieszcza się specjalne domki, poręcze, huśtawki, słowem – wszystko, dzięki czemu nasz chomik będzie czuł się bezpieczny i będzie miał co robić. Karmnik i poidełko mocujemy na kratach klatki. Chomik żywi się praktycznie wszystkim. Nie będziemy mieli problemu z wyżywieniem naszego pupilka, wystarczy, że do poidełka będziemy mu dostarczać regularnie przegotowanej wody a do karmnika wrzucimy trochę pszenicy, owsa, kukurydzy, słonecznika, orzechów, płatków owsianych, parę suszonych owoców, żółtego sera, surowych warzyw. Gotowe specjalnie przygotowane mieszanki z kompletem witamin można oczywiście nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Przy kupnie chomika warto też zasięgnąć specjalistycznej porady na temat ewentualnego dokupienia chomikowi partnera czy partnerki, bo nie każdy gatunek jest przystosowany do przebywania z dodatkowym lokatorem w klatce.

Bocja karłowata i Brzanka cejlońska

w kategorii Akwarium

1Bocja karłowata jest łagodnym gatunkiem ryby akwariowej, o bardzo ruchliwym i aktywnym usposobieniu. Szczególnie aktywna jest podczas dnia. Bocje posiadają mały kolec poniżej oka, który w przypadku zagrożenia unoszą i blokują. W takiej pozycji służy im do odpierania ataków innych gatunków ryb. Do niedawna jeszcze nie była popularnym gatunkiem, natomiast obecnie jest niezmiernie popularna, gdyż wspaniale hoduje się w akwariach z różnorodna ale spokojna obsadą. Bocje karłowate są bardzo łatwe i niewymagające w hodowli, jednak rozmnażanie w warunkach hodowlanych jest jak do tej pory nieosiągalne. Zamieszkuje dolne rejony akwarium i najlepiej czuje się w małym stadku. Nie ma widocznych różnic pomiędzy płciami. Najlepiej, jeśli w zbiorniku są gęste rośliny, pomiędzy liśćmi których bocje mogą się schować i posiadać liczne kryjówki. Podłoże nie powinno być pokryte ostrymi kamieniami, gdyż te mogą kaleczyć drobne wąsiki, jakie posiadają te rybki. Warto często podmieniać część wody, dzięki czemu ryby te utrzymywać się będą w dobrej kondycji. Nie zaleca się wpuszczać ich do świeżo założonego akwarium, gdyż słabo znoszą pobyt w nieustabilizowanym środowisku. Są bardzo szybkie i zwinne i z przyjemnością patrzy się, jak stadko bocji karłowatych przemierza toń akwarium albo przemyka się pomiędzy roślinami.

2Brzanka cejlońska to bardzo popularny gatunek ryb akwariowych, który bardzo dobrze rozwija się w przyjaznym akwarium lub niewielkiej ławicy. Uwielbia takie środowisko, w którym można zarówno swobodnie popływać jak i pobuszować wśród roślin i innych zakamarków. Naturalne środowisko brzanki cejlońskiej to górskie potoki Sri Lanki, jednak z reguły możemy ją kupić ze zwykłych hodowli, w których rozmnażana jest na dużą skalę. Naukowcy nie zmodyfikowali jej koloru ani kształtu płetw, przez co cieszy się dużą popularnością wśród hodowców, którzy doceniają ich naturalne piękno. Przypuszczalnie brzanka cejlońska pochodzi w linii prostej od brzanki odeskiej, choć jest przedstawicielem jednego z wielu podobnych gatunków. Jeśli chcemy hodować ten gatunek ryb akwariowych, musimy posiadać odpowiednio rozplanowane akwarium. Ubarwienie Brzanki najlepiej prezentuje się w półmroku, dlatego ze względu na roślinność, należy zapewnić jej miejsca zacienione a także przestrzeń do pływania. Znakomitym środowiskiem brzanki będzie woda wysokiej jakości o pH bliskim obojętnemu. Dobrze dobrane pary mogą się rozmnażać w akwarium, jednak Brzanki mają to do siebie, że często pożerają swoją rozrzuconą ikrę. Dlatego w warunkach hodowlanych należy na nie zwrócić szczególną uwagę, żeby  nie skończyło się na tym, że całość ikry zniknie w przeciągu kilku godzin.

Woda w ogrodzie

w kategorii Ogród

8Ogród ogrodem, trzeba o niego dbać jak o własne dziecko. Pamiętajmy jednak, jaką istotną rzeczą dla niego jest woda. Klimat ulega ociepleniu, na świecie są susze. Musimy pamiętać o tym, aby regularnie podlewać nasz ogród, ale też żeby nie przesadzić z ilością wody. I niekoniecznie chodzi tu o samą ilość. Podlewając ogród w upalny dzień możemy tylko mu zaszkodzić. Dlaczego? Wydaje się, że w gorący dzień rośliny chcą wody- owszem chcą. Zwróćmy uwagę też na coś innego. Podlewając, zawsze używamy zimnej wody, niekoniecznie z wyboru, ale z przymusu. Podlewając kwiaty zimną wodą możemy tylko im zaszkodzić i uszkodzić liście. To taki szok termiczny. Nic dobrego. W upalne dni należy podlewać rośliny wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Woda w ogrodzie nie tylko jest użyteczna. Może też być świetną ozdobą, ale połączoną z użytecznym. Fontanny w kilku miejscach dają niesamowity efekt, przy okazji takie tylko tryskające podlewają okoliczną roślinność. Woda może nam się przydać też do stworzenia oczka wodnego. Oczka wodne są niemal obowiązkiem wśród ozdobnych ogrodów. Piękne kolorowe rybki, roślinki wodne i rosnące przy zbiorniku wodnym. Niektórzy tworzą sztuczne strumienie, co wymaga dużej pracy i pieniędzy. Cała sieć wodna jest tworzona i dla ozdoby i do nawadniania ogrodu. Daje niesamowity efekt pod oboma względami.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń