Akwaterarium dla żółwi

w kategorii Żółw

Najprostszym sposobem na zapewnienie zwierzęciu miejsca jest zakup gotowego akwaterarium w sklepie. Można także wykonać akwaterarium samemu lub zaadoptować zwykłe akwarium. Najlepsze są szklane zbiorniki sklejone klejem silikonowym. Nie należy używać sztucznych tworzyw, gdyż żółwie mogą porysować ściany pazurami. Wielkość pojemnika należy dostosować do trybu życia żółwia, czyli zapewnić mu miejsce do swobodnego poruszania się. Długość powinna równać się pięciu długościom karapaksu zwierzęcia, szerokość trzem długościom, wysokość zwykle nie musi przekraczać 60 cm. Najlepiej, gdy basen ma głębokość 30 cm. Cześć wodna powinna Stanowic 2/3 ogólnej powierzchni. Aby pływający żółw nie zginął z wyczerpania, potrzebna mu jest cześć lądowa, na której będzie wypoczywał i wygrzewał się. W tym celu trzeba zbudować wyspę lub półkę. Używamy do tego celu kamieni, które należy ułożyć w ten sposób. Aby wejście na szczyt było łagodne. Dno basenu najlepiej zostawić czyste, użycie piasku lub żwiru jedynie utrudnia wymianę wody.

Pielęgnacja akwatorium – niezbędne jest sprzątanie akwaterarium i systematyczna wymiana wody. O czystość akwaterarium trzeba dbać stale. Wodę należy regularnie wymieniać, gdyż niezjedzone resztki pokarmu powodują rozwój bakterii, zaś odchody żółwi mogą prowadzić do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. Zaleca się, aby w cztery godziny po podaniu pokarmu wymieniać wodę. Przy użyciu specjalnych pompek i gumowej rury czynność ta może być bardzo łatwa. Ze względów higienicznych w żadnym przypadku nie wolno zasysać wody ustami. Ścianki wystarczy wtedy przetrzeć czystą ściereczką i napełnić pojemnik świeżą wodą. Nie należy używać środków chemicznych. Zawsze uzupełniajmy akwaterarium wodą o tej samej temperaturze, co poprzednio, unikniemy w ten sposób stresowania zwierząt. Jeśli mamy wiele żółwi i akwaterarium o dużych rozmiarach, najlepiej zamontować filtr akwarystyczny, wtedy wymiana wody stanie się zbyteczna. Wymaga on jednak systematycznego i starannego czyszczenia. Zdarza się często, że wymiana wody zachęca żółwie do wypróżniania się, dlatego zaraz po dodaniu świeżej wody należy usunąć odchody.

Pielęgnacja roślin

w kategorii Rośliny w domu

4Aby rośliny rosły zdrowo i bujnie, pięknie kwitły wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Nowo posadzone rośliny wymagają systematycznego podlewania. Podlewanie powinno być umiarkowane aby nie zalać ich systemu korzeniowego a co za tym idzie spowodować gnicia korzeni. Z czasem podlewanie zależeć będzie na przykład od intensywności upałów.  W upalne letnie dni należy rośliny podlewać najlepiej rano lub wieczorem. Podlewanie powinno być intensywne. Nie należy zraszać roślin w południe gdyż łatwo można doprowadzić do uszkodzenia ich liści. Woda osiadając na płatkach i listkach roślin działa jak soczewka i skupia na nich promienie słoneczne które mogą w nich wypalić dziury lub uczynić inne szkody. Jeśli w ziemi nie ma nawozu o przedłużonym działaniu dokarmianie roślin rozpoczynamy po miesiącu od posadzeniu. Rośliny po tym okresie powinny być już dobrze ukorzenione. Ponieważ pojemniki najczęściej są stosunkowo małe więc ponieważ rośliny intensywnie rosną wymagają systematycznego dożywiania gdyż składniki pokarmowe zawarte w ziemi szybko zostają zużyte przez rośliny. Nawożenie powinno być przeprowadzane systematycznie co siedem do dziesięciu dni. Nawożenie przeprowadzamy do połowy sierpnia. Możemy stosować nawozy stałe lub w płynie. Najlepsze są nawozy płynne wieloskładnikowe chyba że rośliny wymagają nawożenia specjalistycznego. Dawki nawozów podane są na opakowaniu nawozów i nigdy nie należy przekraczać zalecanego dawkowania. Zbyt intensywne nawożenie może spowodować bujny wzrost rośliny ale osłabić jego kwitnienie.

Ogród częścią naszego domu

w kategorii Ogród

1Ogród jest czymś pięknym. Miejscem, w którym można zaczerpnąć świeżego powietrza, pobawić się, zorganizować wspólne przyjęcie czy też odpocząć. Ogród, jest też miejscem ciężkiej pracy. Dlaczego? Żeby utrzymać ogród w pięknym stanie, trzeba nie lada wysiłku. Czy jest to ogród uprawny, czy tylko ozdobny, każdy wymaga naszego wysiłku, który oczywiście jak najbardziej się ujawnia w wyglądzie ogrodu. Własna ziemia jest też okazją to zyskania zdrowej żywności. Własne uprawianie owoców i warzyw niesie dużo radości. Po pierwsze wiemy, jakich preparatów używamy, bądź czy w ogóle używamy, żeby nasze plony były jak najlepsze. Po drugie sam fakt wyhodowania z nasionka pysznych i zdrowych warzyw bardzo cieszy. I po trzecie- nie ma to jak warzywo, świeże i pachnące prosto z ziemii. Wiadomo, że takimi hodowlami jak najbardziej można dzielić się ze znajomymi i rodziną. W ogrodzie śmiało można urządzać przyjęcia- wystarczy mieć do tego grilla i jakąś muzykę. Ogrody wiejskie bardziej skupiają się na uprawie roślin, wiele osób z tego korzysta i sprzedaje swoje plony, przy okazji zarabiając. Ogrody z miasta też skupiają się na uprawie, ale coraz częściej są to miejsca z ozdobnymi roślinami, krzewami, kwiatami, po prostu miłe miejsca do odpoczynku, które zachwycają swoją urodą. Niektórzy zamiast roślin jadalnych uprawiają zioła bądź kwiaty, które też często idą na sprzedaż.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń