Rośliny doniczkowe zimą

w kategorii Rośliny w domu

Na balkonie najczęściej rośliny sadzone są w doniczkach lub donicach. Są rośliny które bez żadnych szkód mogą w nich zimować po odpowiednim ich zabezpieczeniu. Do takich zimujących na balkonach roślin można zaliczyć bukszpan, róże, berberysy oraz drzewka iglaste takie jak jałowiec, sosny, żywotniki. Na balkonie mogą również pozostać trawy, zioła takie jak szałwia czy lubczyk. Niektóre rośliny są mrozoodporne jak na przykład bukszpan ale tylko w przypadku gdy zimują w gruncie. Posadzone w doniczce nie dadzą sobie rady z zamarzniętą ziemia i dlatego donice należy ocieplać. Do ocieplania najlepiej zastosować grube maty oraz perforowane folie. Należy zabezpieczać nie tylko korzenie ale również części nadziemne rośliny przed zimnym wiatrem oraz wysuszającym słońcem. Do osłony części nadziemnych roślin należy używać materiałów przepuszczających powietrze tak aby rośliny mogły swobodnie oddychać. Nie należy używać folii natomiast doskonałe będą wypchane słomą lub liśćmi worki z juty, maty ze słomy. Można również zastosować worki z folii pęcherzykowej które doskonale nadają się do zabezpieczenia doniczek. Osłony na doniczkach można mocować w różny sposób ale najczęściej owija je się sznurkiem. Doniczki należy umieścić na podwyższeniach tak żeby nie miały one styczności z zimnym betonem podłogi balkonowej.

Informacje na temat uprawy pelargonii

w kategorii Pelargonie

Pelargonie wymagają systematycznego zasilania i jeśli się o tym nie pamięta można doprowadzić do tego, że roślina nie będzie kwitnąć. Nawożenie należy przeprowadzać systematycznie w odstępach najlepiej tygodniowych. Dla zapominalskich polecam ziemię ogrodniczą wzbogaconą o nawóz z przedłużonym działaniem. Tego typu nawozy działają przez okres od trzech do czterech miesięcy. Tego typu nawozy można również rozsypać po powierzchni ziemi tuż po posadzeniu roślin. Podczas całego cyklu wegetatywnego roślin należy pamiętać o systematycznym odchwaszczaniu gleby jak również o usuwaniu przekwitłych kwiatów i ich szypułek, uschłych liści. Ponieważ pelargonie łatwo może uszkodzić przymrozek należy je sadzić po piętnastym maja kiedy to temperatura powietrza się ustabilizuje i nie grożą przymrozki. Jeśli chcemy, aby pelargonie upiększały nasz balkon w następnym roku rośliny przenosi się do pomieszczenia przed nadejściem pierwszych mrozów i przycina na długości około trzech czwartych poszczególnych gałązek. Pelargonie powinny zimować w pomieszczeniach jasnych, ale chłodnych w temperaturze od pięciu do ośmiu stopni Celsjusza. W połowie stycznia rośliny powinny trafić w nieco cieplejsze miejsce gdzie wypuszczą nowe pędy, które będzie można użyć na sadzonki. Sadzonki umieszcza się małych doniczkach.

Warzywa w ogrodzie

w kategorii Ogród, Rośliny w domu

4Warzywa są nieco łatwiejsze do uprawy niż owoce. Te wystarczy tylko posadzić i czekać na efekt, chociaż nie przy wszystkich. Bób jest dość ciężki do uprawy tylko dlatego, że mszyca go wręcz kocha. Nie nadążamy za spryskiwaniem łodyg, które są jedzone przez te pasożyty. Większą uwagę trzeba też poświęcić pomidorom, chociaż niektórzy uważają, że są to owoce. Ogórki są również nieco wybredne. Łatwo hoduje się marchew, pietruszkę czy  buraki, chociaż jeśli ktoś chce mieć je duże i zdrowe też musi poświęcić trochę uwagi, nie wszystko jest takie łatwe. Roślinom głównie trzeba dostarczać wody, przy suchych gorących latach jest to konieczne, inaczej cała uprawa pójdzie na marne. Jedynym warzywem który jest w stanie przezimować jest czosnek zimowy i pora ozima. Nie przeszkadza im mróz, oczywiście w tym czasie nie rosną, ale siedzą w ziemii. Dużo osób uprawia warzywa po to, aby je następnie sprzedać. Często jest to rzodkiewka, którą łatwo hodować i łatwo sprzedać. Ludzie chętnie też sprzedają marchew i pietruszkę. Wiosną wystarczy wysiać, a późniejszym latem wyrwać i po sprawie. Gorzej jeśli chodzi na przykład o ziemniaki. Wykopki są ciężką pracą, przez co wiele ludzi rezygnuje z ich uprawy. Dla jednych będzie to sprawiało frajdę dla innych nie. Ci którzy chcą mieć warzywa w ogrodzie nie będą się z tym bawić na siłę.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń