Odkurzanie to jedna  z ważniejszych czynności, jakie wykonują ludzie, aby ich dom był czysty i schludny. Jednym z etapów żmudnego sprzątania i robienia porządków domowych jest odkurzanie. Większość ludzi odkurza w swoich domach dość często, z pewną regularnością, chyba że pojawi się niespodziewanie większy bałagan – coś się rozsypie, pojawią się goście itp. W dawnych czasach, kiedy nie było odkurzaczy, wykorzystywano szczotki i po prostu zamiatano. W niektórych domach nadal zamiata się, szczególnie jeśli potrzeba szybko coś oczyścić. W większości jednak do usuwania przeróżnych okruchów, odpadków i kurzu z naszych podłóg i dywanów używany jest odkurzacz. Są różne rodzaje odkurzaczy – workowe, bezrowkowe. Firmy produkujące je ścigają się między sobą oferując coraz to nowsze możliwości i ulepszenia tych urządzeń np. funkcja prania dywanów. Produkuje się też odkurzacze działające bardzo cicho w porównaniu do standardowych – ta oferta kierowana jest zwykle do klientów posiadających małe dzieci. Jeśli w domu jest odkurzacz i zachodzi potrzeba jego użycia konieczne jest jeszcze znalezienie chętnego domownika, który wykona tę pracę.

Dużą popularnością w ostatnich czasach cieszą się odkurzacze centralne. Takie centralne odkurzacze wraz ze swoją instalacją pozwalają w wygodny i sprawny sposób wykonać tą znienawidzoną przez niektórych czynność.

Kurz jest zanieczyszczeniem powstającym z różnych źródeł, jest on zmorą większości gospodyń domowych. Pozbywanie kurzu jest czynnością dość denerwującą – ludzie go usuwają, po czym po dość krótkim czasie pojawia się on znowu. Walka z nim to w pewien sposób syzyfowa praca, ale przynajmniej przez jakiś czas widać jej pozytywny skutek w postaci czystości. Kurz osadza się głównie na meblach, różnych sprzętach domowych, na przykład telewizorach, kinach domowych, komputerach, monitorach, na podłodze itd. Unosi się on w powietrzu, po czym osadza na różnych przedmiotach. Ważne jest więc systematyczne jego usuwanie, aby panował w domu porządek. Produkowany jest szereg preparatów i ściereczek do walki z kurzem. Te preparaty to na przykład różne aerozole, które ułatwiają zebranie kurzu a także zabezpieczają przez jakiś czas przed jego osiadaniem. Producenci oferują także różne rodzaje ściereczek, charakteryzujących się np. dużą chłonnością, przyciąganiem itp. Najważniejszy warunek jednak w walce z kurzem to systematyczność: łatwiej bowiem usunąć niewielkie warstwy zanieczyszczeń niż gruby, zalegający kurz. Dlatego warto poświęcić dosłownie kilka minut częściej a zyskamy na tym wiele.