Aspekty własnych czterech kontów

w kategorii Wystrój domu

Ludzie mieszkający ze sobą pod jednym dachem, często nie zgadzają się z opiniami czy też działaniami innych domowników. Każdy człowiek jest istotą, którą cechuje duży indywidualizm. Każdy bowiem posiada swój własny, niepowtarzalny charakter. Ludzie mają więc różne spojrzenie na otaczający ich świat, różnie reagują na sytuacje i zdarzenia, inaczej je odbierają i interpretują. Dlatego też ludzie, którzy mieszkają wspólnie w jednym domu, niezależnie od tego, czy to rodzina czy też nie, są narażeni właśnie na sytuacje, w których maja odmienne zdania. Tak rodzą się konflikty, które potrafią przerodzić się czasem w olbrzymie kłótnie i awantury. Niestety, mniejsze czy większe sytuacje konfliktowe prędzej czy później we wspólnym mieszkaniu nastąpią, taka jest bowiem natura człowieka.  Istotne jest natomiast to, jak rozwiążemy te konflikty, jak sobie z nimi poradzimy. Bardzo ważne jest to, aby próbować osiągnąć jakiś kompromis a nie toczyć jakiś bezsensowny spór, bardzo często o całkiem błahe sprawy. Najlepiej powiedzieć drugiej osoby co nam leży na sercu, wysłuchać drugą stronę i wspólnie popracować nad odnalezieniem właściwego wyjścia z danej sytuacji. Jest to niestety czasami bardzo trudne.

Bardzo wielu ludzi odczuwa przebywając w swoim domu spokój i wyciszenie, czuje się bezpiecznie i pewnie. Człowiek, który ma gdzie wrócić po pracy, po ciężkim dniu pełnych różnych zdarzeń, często męczących, traktuje zwykle dom z wielkim szacunkiem. To miejsce bowiem daje mu schronienie przed tym wszystkim, co go właśnie męczyło i zajmowało. Tutaj kończy się praca, nie ma ludzi, z którymi niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni się spotykać a niezbyt za nimi przepadamy. To tutaj, zamykając drzwi na zamek, zaszywamy się pod ciepłą kołderką i spokojnie zasypiamy, tutaj również spędzamy miłe chwile z członkami rodziny, relaksujemy się, po prostu odpoczywamy. Ten odpoczynek, oderwanie się świata zewnętrznego, od obowiązków pracy sprawia, że ludzie czują się w domu bezpiecznie. Oczywisty jest fakt, że w życiu istnieją różne przykre sytuacje i czasami nawet w domu można być niemile zaskoczonym – występują przypadki przemocy, włamań, kradzieży itd. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, wykraczające poza nasze wyobrażenie domu, jako miejsca, gdzie zawsze można wrócić i czuć się dobrze. Dom więc jest w pewien sposób azylem bezpieczeństwa, nie tylko jako zamknięte pomieszczenia oddzielone od reszty świata. Również ludzie, z którymi mieszkamy a na których możemy polegać przyczyniają się do takiego odczucia.

Niestety są na świecie ludzie, którzy nie podsiadają żadnego domu i miejsca, gdzie mogą spokojnie żyć. Nie każdy człowiek rodzi się w szczęśliwej rodzinie. Zdarzają się sytuacje, że nowonarodzone dzieci są porzucane i niechciane, są rodziny patologiczne, gdzie dzieci nie mają zapewnianych podstawowych potrzeba jedyne czego zaznają to upokorzenia i przemoc. Dzieci te są często odbierane rodzicom. Są także sytuacje, kiedy w rodzinie jest wszystko w jak najlepszym porządku, zdarza się jednak jakaś choroba, wypadek i dzieci zostają same. Wszystkie te dzieci, które z powodów opisanych powyżej zostają same, kierowane są zwykle to tak zwanych domów dzieci, czyli zorganizowanych placówek, gdzie większa grupa dzieci ma zapewnione podstawowe potrzeby – spanie, jedzeni, naukę itd. Mimo, że pracownicy takich domów robią wszystko, aby dzieci te dostawały wszystko co najlepsze, bardzo często jednak dzieciom takim brakuje miłości i indywidualnej opieki. Niektóre mają nieco więcej szczęścia i trafiają do rodzin zastępczych lub zostają adoptowane. Zdarzają się również sytuacje, że dorośli ludzie pozostają bez domów. Część z nich ląduje na ulicy przez alkoholizm, brak chęci do działania, lenistwo, zdarzają się jednak sytuacje, które bardzo silnie oddziałują na psychikę człowieka, który załamuje się, często popada w chorobę i przez to nie potrafi zapewnić sobie odpowiednich warunków życia. Państwo stara się pomagać takim ludzie, nie zawsze jest to jednak możliwie i niestety nadal jest wielu ludzi bezdomnych.

Nasz dom

w kategorii Wystrój domu

Dom  kojarzy się większości ludzi bardzo miło i miejsce to jest dla nich bardzo bliskie sercu, wiąże się z wieloma miłymi wspomnieniami. Dom to miejsce, które tworzone jest przez ludzi. Dom to nie tylko mury, budynek, meble i sprzęty, to przede wszystkim właśnie ludzie, którzy go tworzą, czyli po prostu rodzina. Większość ludzi krótko po narodzinach trafia do swojego domu. To tam stawiane są pierwsze kroki, tam dzieci uczą się mówić, bawią się, śpią, jedzą. W domu toczy się po prostu życie, począwszy od najwcześniejszych dni po dojrzałe lata. Dom jest dla większości ludzi bardzo ważny, dlatego dbają o niego, robią wszystko, aby było w nim wygodnie, przyjemnie i pięknie. Niestety czasami sytuacje życiowe zmuszają ludzi do zmiany miejsca zamieszkania, przez co muszą oni rozstać się często z ukochanym przez siebie miejscem. Bardzo często przywiązują się do nowego, są jednak przypadki, że pod pojęciem dom kojarzą oni ten pierwszy, ukochany. Inni natomiast mieszkają na przykład na początku w jakimś miejscu a następnie przeprowadzają się do innego, bardziej komfortowego i spełniającego ich oczekiwania i wtedy czują, że to jest dla nich prawdziwy dom. Niewątpliwie bardzo istotna jest jednak zbiorowość ludzi, którzy tworzą dom i w nim zamieszkują, czasem bowiem najpiękniejszy dom nie zastąpi towarzysza.

Ludzie mają podzielone zdania co do tego, gdzie lepiej mieszkać czy  w domku czy też w mieszkaniu w bloku. Nowonarodzony człowiek nie ma wyboru, w jakie miejsce trafia, aby w nim zamieszkać. W dorosłym życiu, kiedy to człowiek jest świadomy swoich wyborów i decyzji, jeśli pozwalają na to warunki finansowe, można pozwolić sobie na wybór miejsca zamieszkania. Jest wiele możliwości do wyboru. Pierwszą z nich jest mieszkanie. Znajdują się one przeważnie w blokach mieszkalnych. Mieszkania ze starszych lat znajdują się często w kamienicach, olbrzymich wieżowcach lub też właśnie w blokach. Obecne nowe mieszkania mają przeważnie nieco inny charakter od starszych. Bloki są przeważnie mniejsze, tworzone są specjalne, zamknięte osiedla, chronione, monitorowane, pięknie zagospodarowane np. zielenią, występującymi placami zabaw itd. Następną możliwością jest dom, który może być jednorodzinny, wielorodzinny – tak zwany bliźniak lub położony w szeregowcu. Główną zaletą domków jest większa prywatność niż w mieszkaniach w blokach, za ścianą jest bowiem zwykle mniej sąsiadów. W większości przypadków jest zwykle również chociaż niewielkie podwórko, gdzie można zasadzić piękne rośliny, posiedzieć przy kawie w słoneczne dni czy też ciepłe wieczory.

W domu człowiek spędza zwykle wiele czasu, wykonując różne czynności, czy to obowiązki czy też przyjemne, relaksujące. W miejscu, gdzie mieszka człowiek, zwykle spędza też on noce, czyli śpi. Oprócz tego przygotowuje i je posiłki: śniadania, obiady, kolacje, dba o siebie. Mieszkając w mieszkaniu czy też domu, człowiek musi wykonywać szereg czynności, aby ten dom utrzymać w należytym stanie i przebywać w dobrych warunkach. Są więc  pewne obowiązki, które trzeba spełniać. Głównie chodzi o sprzątanie. Trzeba więc na przykład odkurzać, myć podłogi, wycierać kurze, myć naczynia, sprzątać łazienkę, prać brudne rzeczy, prasować oraz wiele, wiele innych czynności. Członkowie rodziny dzielą się zwykle tymi licznymi obowiązkami, aby wykonywać je szybciej i skuteczniej. Jedna osoba bowiem musi się nieźle napracować, aby utrzymać w czystości i porządku mieszkanie czy też dom, szczególnie jeśli jest on duży. Czasem niestety są takie sytuacje, że jedna osoba musi to wszystko wykonywać, co pochłania bardzo dużo czasu. W obecnych czasach, często zdarza się, że zapracowani ludzie, którzy rzadko przebywają w domu, wynajmują sobie pomoc, czyli ludzi, którzy zajmą się ich domem w zamian za opłatę. W domu bardzo często ludzie lubią odpoczywać i miło spędzać czas wolny, organizując go na wiele sposobów. Oprócz bardzo licznych obowiązkowych czynności istnieje również wiele tych milszych i zdecydowanie przyjemniejszych. Mając czas wolny ludzie często decydują się, aby spełnić go właśnie w domu. Tutaj ludzie czują się zwykle bezpiecznie, spokojnie, mogą oderwać się od pędu życia i zgiełkiem świata poza ścianami ich domu. Można w domu odpocząć po ciężkim dniu w pracy, czy też szkole. Można oddać się chwilom słodkiego lenistwa poprzez oglądanie telewizji, relaksować się czytając interesujące książki czy też czasopisma, korzystając z Internetu. Jeśli w rodzinie występują dzieci, często gra się w różnorodne gry – planszowe, komputerowe bądź inne zabawy. Przede wszystkim w domu możemy poobcować z członkami rodziny bądź innymi domownikami, porozmawiać z nimi. Oczywiście są ludzie, którzy mieszkają samotnie – niektórzy z wyboru, inni niestety nie.  Często do domu ludzie zapraszają znajomych, przyjaciół, rodzinę, aby wspólnie pobiesiadować na przykład przy pysznym, wspólnym obiedzie, podzielić się wiadomościami dotyczącymi ich życia.

Choroby kaktusów

w kategorii Kaktusy

Choroby kaktusów – wczesne wykrycie chorób, atakujących kaktusy, pozwoli skutecznie je wyleczyć. Do najczęstszych chorób kaktusów należy zgnilizna, zwana także zarazą kaktusową, wywołaną przez grzyby i atakującą zarówno korzenie, jak i pędy roślin. Objawem jest zmiana barwy i zahamowanie wzrostu kaktusów. Jedynym sposobem na wyleczenie kaktusa jest obcięcie chorych części i zasypanie je sproszkowanym węglem drzewnym. Częstym schorzeniem jest także szara pleśń, także wywołana przez grzyb. Choroba ta objawia się żółtymi i brązowymi plamami na pędach, zwalcza się ją tak samo, jak zgniliznę. Kaktusy mogą chorować na chlorozę (żółtaczkę), którą wywołuje brak żelaza w ziemi, zakwaszenie podłoża oraz gnicie korzeni. Wtedy pędy nabierają żółtej barwy, gdyż zanika chlorofil. Należy obciąć chore korzenie i pielęgnować roślinę jak sadzonkę. Zbyt silne nasłonecznienie oraz zbyt skąpe podlewanie może powodować czerwonkę, czyli czerwienienie pędów. Roślinę należy na jakiś czas przenieść w zacienione miejsce. Kaktus może zachorować na korkowacenie skórki, które objawia się powstawaniem suchych i brązowych plan na pędach. Trzeba zmienić stanowisko roślin i ograniczyć podlewanie.

Szkodniki kaktusów – kaktusy mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, które są w stanie zniszczyć roślinę. Do najczęstszych szkodników kaktusów należy czerwony pajączek (przędziorek). Na roślinach pojawiają się małe, czerwone robaczki, białe larwy i delikatna pajęczyna. W związku z tym kaktusy przybierają niezdrową barwę. Rośliny należy stale spryskiwać wodą, zwłaszcza w ciepłe dni, a szkodniki usuwać patyczkiem zwilżonym spirytusem. Na kaktusach pojawiają się także mszyce, odmiana zielona rzadko, natomiast odmiana wełnista powoduje, że na kaktusach pojawiają się małe, wełniste kłaczki. Pędy marszczą się w tych miejscach, a roślina słabiej rośnie. Zwalczanie tych szkodników jest trudne, owady trzeba zbierać patyczkiem, a miejsca zaatakowane przecierać spirytusem. Mszyca korzeniowa atakuje korzenie, a nieratowana roślina ginie. Korzenie należy płukać w ciepłej wodzie i w spirytusie denaturowanym. Kaktusy, zwłaszcza te bez kolców, mogą być zaatakowane przez ślimaki. Zauważyć wtedy można odgryzione pędy. Sposobem na nie jest zakładanie pułapek oraz pozostawianie kamfory i naftaliny, których zapach jest dla nich odstraszający.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
  System reklamy Test
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń