Dom  kojarzy się większości ludzi bardzo miło i miejsce to jest dla nich bardzo bliskie sercu, wiąże się z wieloma miłymi wspomnieniami. Dom to miejsce, które tworzone jest przez ludzi. Dom to nie tylko mury, budynek, meble i sprzęty, to przede wszystkim właśnie ludzie, którzy go tworzą, czyli po prostu rodzina. Większość ludzi krótko po narodzinach trafia do swojego domu. To tam stawiane są pierwsze kroki, tam dzieci uczą się mówić, bawią się, śpią, jedzą. W domu toczy się po prostu życie, począwszy od najwcześniejszych dni po dojrzałe lata. Dom jest dla większości ludzi bardzo ważny, dlatego dbają o niego, robią wszystko, aby było w nim wygodnie, przyjemnie i pięknie. Niestety czasami sytuacje życiowe zmuszają ludzi do zmiany miejsca zamieszkania, przez co muszą oni rozstać się często z ukochanym przez siebie miejscem. Bardzo często przywiązują się do nowego, są jednak przypadki, że pod pojęciem dom kojarzą oni ten pierwszy, ukochany. Inni natomiast mieszkają na przykład na początku w jakimś miejscu a następnie przeprowadzają się do innego, bardziej komfortowego i spełniającego ich oczekiwania i wtedy czują, że to jest dla nich prawdziwy dom. Niewątpliwie bardzo istotna jest jednak zbiorowość ludzi, którzy tworzą dom i w nim zamieszkują, czasem bowiem najpiękniejszy dom nie zastąpi towarzysza.

Ludzie mają podzielone zdania co do tego, gdzie lepiej mieszkać czy  w domku czy też w mieszkaniu w bloku. Nowonarodzony człowiek nie ma wyboru, w jakie miejsce trafia, aby w nim zamieszkać. W dorosłym życiu, kiedy to człowiek jest świadomy swoich wyborów i decyzji, jeśli pozwalają na to warunki finansowe, można pozwolić sobie na wybór miejsca zamieszkania. Jest wiele możliwości do wyboru. Pierwszą z nich jest mieszkanie. Znajdują się one przeważnie w blokach mieszkalnych. Mieszkania ze starszych lat znajdują się często w kamienicach, olbrzymich wieżowcach lub też właśnie w blokach. Obecne nowe mieszkania mają przeważnie nieco inny charakter od starszych. Bloki są przeważnie mniejsze, tworzone są specjalne, zamknięte osiedla, chronione, monitorowane, pięknie zagospodarowane np. zielenią, występującymi placami zabaw itd. Następną możliwością jest dom, który może być jednorodzinny, wielorodzinny – tak zwany bliźniak lub położony w szeregowcu. Główną zaletą domków jest większa prywatność niż w mieszkaniach w blokach, za ścianą jest bowiem zwykle mniej sąsiadów. W większości przypadków jest zwykle również chociaż niewielkie podwórko, gdzie można zasadzić piękne rośliny, posiedzieć przy kawie w słoneczne dni czy też ciepłe wieczory.

W domu człowiek spędza zwykle wiele czasu, wykonując różne czynności, czy to obowiązki czy też przyjemne, relaksujące. W miejscu, gdzie mieszka człowiek, zwykle spędza też on noce, czyli śpi. Oprócz tego przygotowuje i je posiłki: śniadania, obiady, kolacje, dba o siebie. Mieszkając w mieszkaniu czy też domu, człowiek musi wykonywać szereg czynności, aby ten dom utrzymać w należytym stanie i przebywać w dobrych warunkach. Są więc  pewne obowiązki, które trzeba spełniać. Głównie chodzi o sprzątanie. Trzeba więc na przykład odkurzać, myć podłogi, wycierać kurze, myć naczynia, sprzątać łazienkę, prać brudne rzeczy, prasować oraz wiele, wiele innych czynności. Członkowie rodziny dzielą się zwykle tymi licznymi obowiązkami, aby wykonywać je szybciej i skuteczniej. Jedna osoba bowiem musi się nieźle napracować, aby utrzymać w czystości i porządku mieszkanie czy też dom, szczególnie jeśli jest on duży. Czasem niestety są takie sytuacje, że jedna osoba musi to wszystko wykonywać, co pochłania bardzo dużo czasu. W obecnych czasach, często zdarza się, że zapracowani ludzie, którzy rzadko przebywają w domu, wynajmują sobie pomoc, czyli ludzi, którzy zajmą się ich domem w zamian za opłatę. W domu bardzo często ludzie lubią odpoczywać i miło spędzać czas wolny, organizując go na wiele sposobów. Oprócz bardzo licznych obowiązkowych czynności istnieje również wiele tych milszych i zdecydowanie przyjemniejszych. Mając czas wolny ludzie często decydują się, aby spełnić go właśnie w domu. Tutaj ludzie czują się zwykle bezpiecznie, spokojnie, mogą oderwać się od pędu życia i zgiełkiem świata poza ścianami ich domu. Można w domu odpocząć po ciężkim dniu w pracy, czy też szkole. Można oddać się chwilom słodkiego lenistwa poprzez oglądanie telewizji, relaksować się czytając interesujące książki czy też czasopisma, korzystając z Internetu. Jeśli w rodzinie występują dzieci, często gra się w różnorodne gry – planszowe, komputerowe bądź inne zabawy. Przede wszystkim w domu możemy poobcować z członkami rodziny bądź innymi domownikami, porozmawiać z nimi. Oczywiście są ludzie, którzy mieszkają samotnie – niektórzy z wyboru, inni niestety nie.  Często do domu ludzie zapraszają znajomych, przyjaciół, rodzinę, aby wspólnie pobiesiadować na przykład przy pysznym, wspólnym obiedzie, podzielić się wiadomościami dotyczącymi ich życia.