Żółw

Choroby żółwi

w kategorii Żółw

Żółwie najczęściej chorują, jeśli warunki, w jakich żyją, są nieodpowiednie. Zakładamy, że przy zapewnieniu żółwiom odpowiedniej opieki, nasi podopieczni nie będę chorować. Jednak do obowiązków hodowcy należy systematyczna kontrola stanu zdrowia zwierząt. Oglądając zwierzę, zwracamy uwagę na jego oczy, pancerz, skórę, sposób, w jaki żółw oddycha, w jaki sposób chodzi oraz jaką pozycję przyjmuje podczas pływania. Jeśli w akwaterarium panują nieodpowiednie warunki, żółw może zachorować na przeziębienie. Głośno wtedy oddycha, kicha, ma nozdrza pokryte śluzem. W tym wypadku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i zwiększyć temperaturę. Niewłaściwa dieta może powodować biegunkę, zatwardzenie czy zatrucie. Należy całkowicie wymienić wodę w pojemniku, w przypadku biegunki zastosować głodówkę oraz podawać węgiel leczniczy. Zbyt długi kontakt ze źródłem ciepła może powodować oparzenia, które trzeba smarować odpowiednimi preparatami na oparzenia. W przypadku uszkodzenia pancerza czyścimy i odkażamy zranione miejsce i podajemy pokarm obfitujący w wapń. W przypadku otarcia części brzusznej konieczny jest kontakt z weterynarzem.

Pasożyty żółwi – środowisko wodne nie chroni żółwi przed atakiem niebezpiecznych pasożytów. Pasożyty żołądkowo-jelitowe, glisty, owsiki i tasiemce atakują żółwie tak samo, jak ludzi. Przyczyny zachorowań mogą być różne. Zdarza się, że mięso, które dostają nasze zwierzęta jest zakażone, pochodzi z niesprawdzonych źródeł. Możliwe jest także, że kupiliśmy chore zwierzę lub zaraziło się ono od innych. Niepokojącymi objawami powinien być brak apatytu, spadek masy ciała, ogólne osłabienie, obstrukcje na przemian z biegunkami oraz jaja pasożytów widoczne w kale. W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, który przepisze zwierzęciu odpowiednie leki, które należy podawać na czczo. Kurację odrobaczającą trzeba powtórzyć po trzech tygodniach. W trakcie leczenia konieczna jest częsta zmiana podłoża w części lądowej. Po zakończeniu leczenia konieczna jest dezynfekcja całego akwaterarium. Żółwia mogą zaatakować kleszcze, zwłaszcza podczas spaceru na świeżym powietrzu. Kleszcze należy usunąć, a zaatakowane miejsca przecierać antybiotykiem przepisanym przez lekarza.

Żółwie ozdobne

w kategorii Żółw

Budowa żółwia. Ciało żółwia składa się z twardego pancerza oraz z części miękkich. Wielkość ciała żółwia ozdobnego to 26-28 cm, zdarzają się jednak osobniki osiągające 35 cm długości. Natomiast długość pancerza zależna jest od płci, u samic jest dłuższy i wynosi 20 cm, u samców jest znacznie krótszy – ma jedynie około 13 cm. U tego gatunku pancerz jest płaski, symetrycznie ukształtowany. Wypukła cześć grzbietowa nosi nazwę karapaksu, płaska cześć brzuszna to plastron. Sztywne spojenie kostne, tzw. mostek łączy obie części po bokach. Młode osobniki mają karapaks o wyraźnie kształcie, w kolorze jasnozielonym. Z wiekiem kolor ten przechodzi w oliwkowy, a środkowe fragmenty płytek ciemnieją plastron jest biały lub jasnożółty, z czasem ciemnieje. Pancerz składa się z dwóch części – wewnętrznych płytek kostnych i wewnętrznych tarczek rogowych. Do części miękkich zaliczamy głowę, nogi i ogon. Te części pokryte są plamami, których kolor i układ określa przynależność do danego gatunku. Kończyny tych żółwi są spłaszczone, z pięciopalczastymi, połączonymi błonami, łapami.

Żywienie żółwi. Wszystkie produkty żywnościowe, które podajemy żółwiom, powinny być świeże i umyte. Często głównym pożywieniem żółwi są produkty roślinne, zwłaszcza sałata i mlecz (podawany razem z żółtymi kwiatami). Można także podąć mniszek lekarski, szpinak, czy niektóre wodne rośliny (np. moczarka i wywłócznik). Żółwie zjadają z apetytem także ogórki, marchewki, pomidory, jabłka, dynie, wiśnie, czereśnie, pomarańcze oraz banany. Należy im także podawać produkty zwierzęce. Ważne, aby mięso było chude i surowe, najlepsze jest cielęce, końskie i indycze, można podawać wołowe serca, wątróbki i nerki, a także ryby słodkowodne i morskie w kawałkach, krewetki i ślimaki. Żółwie nie mogą jeść ostrych warzyw, kapusty, kalafiora oraz ziemniaków, a także pieczywa, makaronów oraz mleka. Niektóre żółwie lubią kurze jaja. Wszystkie produkty winny być przygotowane zaraz przed podaniem. Warzywa kroimy w kostkę, owoce podajemy bez pestek, a bardzo twarde produkty ścieramy na tarce. Żółwie ozdobne karmimy 2-3 razy w tygodniu, podając tyle, ile zwierze jest w stanie zjeść z ciągu kilku minut. 50% pożywienia powinny Stanowic produkty mięsne, a kolejne 50% – roślinne.

Rozmnażanie żółwi. Uzyskanie potomstwa w warunkach domowych wymaga wiedzy i cierpliwości. Żółwie osiągają dojrzałość płciową po trzech latach. W sztucznych warunkach gody mogą odbywać się przez cały rok, jednak najintensywniejsze są od lutego do maja. Parę żółwi trzymamy najpierw osobno w akwaterarium o niższej temperaturze, a następnie przenosimy je razem do pojemnika z wyższą temperaturą, spryskując je codziennie wodą, co ma zachęcać do odbycia godów. Samica potrzebuje mieszaniny piasku i torfu do składania jaj. Zwykle skała od 5 do 25 sztuk. Złożone jaja należy ostrożnie odkopać i przenieść do inkubatora, który wykonujemy sami z naczynia żaroodpornego. Inkubacja jaj musi przebiegać w temperaturze 28-300C. W zależności od temperatury i wilgotności trwa od 70 do 102 dni. Młode żółwiki wydostają się z jaja same, dzięki zębowi jajowemu, który jest widoczny na ciele zwierzęcia jeszcze przez 10 dni. Młode powinny zostać w inkubatorze przez 2-3 dni, następnie powinny znaleźć się w osobnym terrarium. Do drugiego roku życia samce i samice rozwijają się podobnie, następnie widoczne są różnice w wyglądzie poszczególnych płci.

Akwaterarium dla żółwi

w kategorii Żółw

Najprostszym sposobem na zapewnienie zwierzęciu miejsca jest zakup gotowego akwaterarium w sklepie. Można także wykonać akwaterarium samemu lub zaadoptować zwykłe akwarium. Najlepsze są szklane zbiorniki sklejone klejem silikonowym. Nie należy używać sztucznych tworzyw, gdyż żółwie mogą porysować ściany pazurami. Wielkość pojemnika należy dostosować do trybu życia żółwia, czyli zapewnić mu miejsce do swobodnego poruszania się. Długość powinna równać się pięciu długościom karapaksu zwierzęcia, szerokość trzem długościom, wysokość zwykle nie musi przekraczać 60 cm. Najlepiej, gdy basen ma głębokość 30 cm. Cześć wodna powinna Stanowic 2/3 ogólnej powierzchni. Aby pływający żółw nie zginął z wyczerpania, potrzebna mu jest cześć lądowa, na której będzie wypoczywał i wygrzewał się. W tym celu trzeba zbudować wyspę lub półkę. Używamy do tego celu kamieni, które należy ułożyć w ten sposób. Aby wejście na szczyt było łagodne. Dno basenu najlepiej zostawić czyste, użycie piasku lub żwiru jedynie utrudnia wymianę wody.

Pielęgnacja akwatorium – niezbędne jest sprzątanie akwaterarium i systematyczna wymiana wody. O czystość akwaterarium trzeba dbać stale. Wodę należy regularnie wymieniać, gdyż niezjedzone resztki pokarmu powodują rozwój bakterii, zaś odchody żółwi mogą prowadzić do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów. Zaleca się, aby w cztery godziny po podaniu pokarmu wymieniać wodę. Przy użyciu specjalnych pompek i gumowej rury czynność ta może być bardzo łatwa. Ze względów higienicznych w żadnym przypadku nie wolno zasysać wody ustami. Ścianki wystarczy wtedy przetrzeć czystą ściereczką i napełnić pojemnik świeżą wodą. Nie należy używać środków chemicznych. Zawsze uzupełniajmy akwaterarium wodą o tej samej temperaturze, co poprzednio, unikniemy w ten sposób stresowania zwierząt. Jeśli mamy wiele żółwi i akwaterarium o dużych rozmiarach, najlepiej zamontować filtr akwarystyczny, wtedy wymiana wody stanie się zbyteczna. Wymaga on jednak systematycznego i starannego czyszczenia. Zdarza się często, że wymiana wody zachęca żółwie do wypróżniania się, dlatego zaraz po dodaniu świeżej wody należy usunąć odchody.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
  System reklamy Test
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń