Akwarium

Ciekawe rybki akwariowe

w kategorii Akwarium

Jedną z najbardziej popularnych ryb akwariowych jest Gupik pawie oczko. Popularność Gupików bierze się stąd, że te żyworodne rybki bardzo łatwo jest rozmnożyć, poza tym są mało wymagające w hodowli i ładnie prezentują się w stadku. Są to bardzo ruchliwe i wesołe rybki, które choć nie są dużych rozmiarów, to potrafią uczynić każde akwarium weselszym i pełnym życia. Samce są mniejsze od samic, jednak mają bardziej kolorowe ubarwienie. Samice za to żyją dłużej, nawet po kilka lat. W domowych akwariach spotykamy Gupiki z gatunku ozdobnych, które różnią się znacznie od swoich pierwotnych wzorców pochodzących z Trynidadu. Rybka ta jest bardzo wytrzymała dlatego bardzo często poleca się je początkującym akwarystom, którzy z zasady na początku swojej przygody popełniają pewne błędy, których bardziej delikatne rybki mogłyby nie przeżyć. Najbardziej efektowną cechą Gupików jest płetwa ogonowa, z reguły w formie bardzo kolorowego wachlarza. Wyróżnia się dwanaście rodzajów tej płetwy. Samce, poruszając się w trzepoczący sposób, starają się o względy samic i konkurują ze sobą, który ma bardziej efektowny wachlarz. Najwięcej Gupików hoduje się na Florydzie a swego czasu były wykorzystywane do tępienia larw komarów roznoszących choroby.

Gurami całujący to niezwykle ciekawy gatunek ryb akwariowych, który posiada bardzo specyficzny sposób ustalania hierarchii pomiędzy osobnikami zamieszkującymi ten sam zbiornik. Jest to coś w rodzaju „całowania”, kiedy to osobniki podpływają do siebie nawzajem i trącają się pyszczkami. Jest to gatunek zgodny, ruchliwy i raczej płochliwy. W naturze często łowi się Gurami w celach konsumpcyjnych. Istnieje kilka różnokolorowych form. Są Gurami zielone, różowe i nakrapiane. Zielona odmiana jest bardzo trudno dostępna ale za to wspaniale prezentuje się w akwarium. Dojrzałe samice są pełniejsze w części brzusznej od samców i po tym można rozpoznać płeć u Gurami całujących. Gatunek ten cechuje zjadanie glonów, szczególnie przez młode osobniki. Zamieszkują środkową część zbiornika i pomimo tego, że rosną do dosyć dużych rozmiarów, nie atakują innych ryb. Rośliny w akwarium powinny być twarde, sztuczne lub niesmaczne, gdyż ryby te bardzo chętnie skubią liście bardziej miękkich roślin. Na podłożu powinno znajdować się kilka większych, gładkich kamieni. W okresie rozrodczym intensywniej się ubarwiają, budują tez niekiedy gniazda z piany, jednak nie mają w zwyczaju pilnowania ikry bądź narybku.

8Kardynałek chiński to bardzo popularny gatunek ryb akwariowych, jednak akwaryści nadal spierają się co do miejsca jego pochodzenia. Ten  gatunek ryb spotyka się W górach Białych Obłoków niedaleko kantonu w Chinach i tam mają płetwy brzuszne i grzbietowe zakończone na biało. Natomiast ryby spotykane w pobliżu Hongkongu zakończenia płetw mają czerwone. Różnią się także trochę ubarwieniem pozostałej części tułowia. Akwaryści spierają się, czy to jest ten sam gatunek, czy też raczej dwa osobne podgatunki. Kardynałki są rybkami bardzo towarzyskimi, zwracającymi uwagę na pozostałą część stadka. Są niezmiernie ruchliwe, szczególnie jeśli znajdują się w dużej ławicy, która bardzo efektownie prezentuje się w każdym akwarium. Pływają w części środkowej zbiornika i pod powierzchnią. Nie osiągają dużych rozmiarów i z zasady są najmniejszymi rybkami w akwarium, dlatego jeśli mają współdzielić zbiornik, to raczej z mało agresywnymi i nie za dużymi rybami. Potrzebują dużo przestrzeni do pływania a woda musi być dobrej jakości. Są bardzo wrażliwe na nadmiar chloru. Dosyć łatwo się mnożą, jednak na okres tarła należy zwrócić na nie szczególna uwagę. Należy karmić kardynałki dosyć dobrze w tym okresie, ponieważ gdy są głodne, potrafią zjadać własną ikrę. Kiedy młode się wyklują trzeba je odłowić i pozwolić rozwijać się w osobnym zbiorniku.

Bystrzyk barwny i glonojad zbrojnik

w kategorii Akwarium

3Bystrzyk barwny jest rybą akwariową bardzo żywotną o łagodnym usposobieniu a przy tym jego hodowla nie nastręcza trudności. Tułów tej rybki jest brunatno czerwony i posiada srebrzysty połysk w odbitym świetle. Z boku tułowia tuż za płetwa piersiową posiada ciemną plamkę. Płetwa grzbietowa zaś jest u podstawy żółtobrunatna, natomiast jej pozostała część jest czarna. Pozostałe płetwy, czyli ogonowa, brzuszne i piersiowe są różowoczerwone. Ciało Bystrzyka barwnego jest bocznie spłaszczone, stosunkowo wysokie, płetwa odbytowa zaś jest długa i niska. Głowę podczas pływania ma lekko skierowaną w dół. Osobniki czystej krwi pochodzą z nizin Paragwaju i są bardzo trudno dostępne. Gatunek hodowlany posiada bardzo dużą liczbę osobników identycznie wyglądających, co jest pokłosiem działań rozrodczych w obrębie gatunku. Samce są troszkę bardziej ubarwione i mniejsze, samice natomiast cechuje bardziej pełny brzuch. Bystrzyki nadają się do akwariów ogólnych, choć starsze osobniki potrafią być złośliwe i obgryzać niektórym rybom płetwy. Najlepiej czują się pływając w ławicy, kiedy akwarium posiada ocienione miejsca i ciemnego koloru podłoże. W przypadku rozmnażania zbiornik tarliskowy powinien być ciemny, czysty, z ochronną siatką na dnie. Temperatura wody wynosić powinna około 26 stopni, natomiast pH powinno być w przedziale 6,5 – 7,0.

W prawie każdym większym akwarium, a niekiedy także w mniejszych, hodowany jest Glonojad zbrojnik. Ta niezbyt ciekawa wizualnie ryba akwariowa jest niezwykle pożyteczna, gdyż sprząta cały zbiornik z nadmiaru glonów. Oczywiście nie zawsze radzi sobie ze wszystkim, jeśli dojdzie do poważnego zaniedbania czystości wody przez właściciela, jednak w dobrze utrzymanym akwarium to właśnie Glonojad nie dopuści do rozprzestrzeniania się glonów. Gatunek ten jest bardo zgodny, mało płochliwy, praktycznie nie interesuje się pozostałymi rybami. Ubarwienie bywa różne, kolory można rozróżniać od prawie czarnego aż po jasnobrązowy. Częste są też plamy na tułowiu. Cechą charakterystyczną Glonojada jest otwór gębowy w formie przyssawki. Dzięki temu zbiera glony i inny zalegający pokarm ze wszystkich płaszczyzn, a najczęściej można go obserwować przyssanego do szyby. Posiada także kolczaste wyrostki, które sprawiają, że wygląda naprawdę groźnie. Kiedy spadnie ciśnienie atmosferyczne, robi się szczególnie aktywny. Ma to miejsce głównie wieczorami i nocą. Podczas dnia leniwie zaleguje bez ruchu w jakimś kącie akwarium lub wisi przyssany do szyby. Lubi chować się w różne kryjówki, dlatego dobrze jest, gdy w akwarium znajdują się przydenne szerokolistne rośliny. Glonojadów nie hoduje się w większych ilościach, raczej w zależności od wielkości zbiornika może ich być najwyżej kilka.

Bocja karłowata i Brzanka cejlońska

w kategorii Akwarium

1Bocja karłowata jest łagodnym gatunkiem ryby akwariowej, o bardzo ruchliwym i aktywnym usposobieniu. Szczególnie aktywna jest podczas dnia. Bocje posiadają mały kolec poniżej oka, który w przypadku zagrożenia unoszą i blokują. W takiej pozycji służy im do odpierania ataków innych gatunków ryb. Do niedawna jeszcze nie była popularnym gatunkiem, natomiast obecnie jest niezmiernie popularna, gdyż wspaniale hoduje się w akwariach z różnorodna ale spokojna obsadą. Bocje karłowate są bardzo łatwe i niewymagające w hodowli, jednak rozmnażanie w warunkach hodowlanych jest jak do tej pory nieosiągalne. Zamieszkuje dolne rejony akwarium i najlepiej czuje się w małym stadku. Nie ma widocznych różnic pomiędzy płciami. Najlepiej, jeśli w zbiorniku są gęste rośliny, pomiędzy liśćmi których bocje mogą się schować i posiadać liczne kryjówki. Podłoże nie powinno być pokryte ostrymi kamieniami, gdyż te mogą kaleczyć drobne wąsiki, jakie posiadają te rybki. Warto często podmieniać część wody, dzięki czemu ryby te utrzymywać się będą w dobrej kondycji. Nie zaleca się wpuszczać ich do świeżo założonego akwarium, gdyż słabo znoszą pobyt w nieustabilizowanym środowisku. Są bardzo szybkie i zwinne i z przyjemnością patrzy się, jak stadko bocji karłowatych przemierza toń akwarium albo przemyka się pomiędzy roślinami.

2Brzanka cejlońska to bardzo popularny gatunek ryb akwariowych, który bardzo dobrze rozwija się w przyjaznym akwarium lub niewielkiej ławicy. Uwielbia takie środowisko, w którym można zarówno swobodnie popływać jak i pobuszować wśród roślin i innych zakamarków. Naturalne środowisko brzanki cejlońskiej to górskie potoki Sri Lanki, jednak z reguły możemy ją kupić ze zwykłych hodowli, w których rozmnażana jest na dużą skalę. Naukowcy nie zmodyfikowali jej koloru ani kształtu płetw, przez co cieszy się dużą popularnością wśród hodowców, którzy doceniają ich naturalne piękno. Przypuszczalnie brzanka cejlońska pochodzi w linii prostej od brzanki odeskiej, choć jest przedstawicielem jednego z wielu podobnych gatunków. Jeśli chcemy hodować ten gatunek ryb akwariowych, musimy posiadać odpowiednio rozplanowane akwarium. Ubarwienie Brzanki najlepiej prezentuje się w półmroku, dlatego ze względu na roślinność, należy zapewnić jej miejsca zacienione a także przestrzeń do pływania. Znakomitym środowiskiem brzanki będzie woda wysokiej jakości o pH bliskim obojętnemu. Dobrze dobrane pary mogą się rozmnażać w akwarium, jednak Brzanki mają to do siebie, że często pożerają swoją rozrzuconą ikrę. Dlatego w warunkach hodowlanych należy na nie zwrócić szczególną uwagę, żeby  nie skończyło się na tym, że całość ikry zniknie w przeciągu kilku godzin.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
  System reklamy Test
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń