Archiwum dla Grudzień, 2009

Pranie i prasowanie

w kategorii Porządki w domu

Pranie jest czynnością niezbędną, aby człowiek wyglądał i czuł się w swoich ubraniach czysto i schludnie. Każdy, kto prowadzi dom wie, że jednym z ważniejszych obowiązków jest robienie prania. Pierze się większość rzeczy, które są używane a więc bieliznę, różne ubrania, pościel, ręczniki, koce, ściereczki i wiele innych. Obecnie większość rzeczy można uprać w pralce, które mają zwykle szereg programów do wyboru, dostosowanych do rodzaju tkaniny. Producenci pralek oferują różne możliwości – programy stałe jak również możliwość ich ręcznego ustawienia, na przykład zmiany temperatury wody podczas prania, zwiększenie czasu płukania bądź ustawienie liczby obrotów w trakcie wirowania. Można więc dostosować działanie pralki do rzeczy, którą chcemy uprać, aby materiał nie uległ zniszczeniu bądź zdeformowaniu. Do pralki należy oczywiście dodać proszek do prania a także wskazane jest użycie płynu do płukania, który zmiękcza tkaniny a także nadaje im piękny, świeży zapach. W sklepach występuje wiele proszków do prania i płynów, produkowanych przez różne firmy. Są jednak takie materiały, które niestety czasami nadal lepiej uprać ręcznie, żeby nie uległy uszkodzeniom.

Prasowanie – uprane bądź nieużywane rzeczy, ubrania wymagają zwykle prasowania, aby wyglądały porządnie i schludnie. Po wykonaniu prania, przychodzi czas, kiedy człowiek musi zmierzyć się z wielką stertą rzeczy do uprasowania. Wzorowe panie lub wzorowi panowie domu prasują uprane rzeczy od razu, ładnie składają je wszystkie i wkładają w uporządkowany sposób do szafek, półek. Niektórzy jednak odkładają uprane rzeczy od razu do szafek, prasując konkretną rzecz tylko w razie potrzeby. Zdecydowanie lepiej jednak uprasować od razu wszystkie rzeczy, dzięki temu można mieć wszystko ładnie posegregowane, ułożone i w dowolnej chwili gotowe do użycia. Prasujemy różne rzeczy: ubrania – bluzki, t-shirty, koszule, spodnie, płaszcze, kurtki a także pościele, firanki itd. Prasuje się żelazkiem, które wykorzystując bardzo wysoką temperaturę i gładką powierzchnię oraz parę prostuje zagniecenia w materiałach. Produkowane obecnie żelazka posiadają dużo różnych funkcji: można ustawiać odpowiednie temperatury adekwatne do danego materiału, posiadają opcję samoistnego wyłączania przy podłączeniu do prądu, gdy ktoś o tym zapomni i wiele, wiele innych. Wszystkie te funkcje bardzo ułatwiają prasowanie i sprawiają, że nie jest to już aż taka zła czynność jak kiedyś, chociaż niestety nadal dość czasochłonna.

Mycie i sprzątanie

w kategorii Porządki w domu

Mycie podłóg – czyste i lśniące podłogi w domu stanowią wspaniałą wizytówkę całego domu i jego wszystkich mieszkańców. Większość ludzi lubi wracać do przyjemnego, przytulnego, czyściutkiego mieszkania. Niestety aby takie było, trzeba odpowiednio się starać. Ważne jest utrzymanie w czystości podłóg w domu. Niestety co jakiś czas ulegają one zabrudzeniom – osiada na nich kurcz, brud, przyklejają się resztki i krople jedzenia i innych cieczy. Aby je usunąć najpierw odkurzamy lub zamiatamy a następnie musimy podłogi umyć. Najlepiej robić to za pomocą specjalnych szczotek, zwanych mopami. Są ich różne rodzaje, kształty. Materiał, który zbiera brud powinien być chłonny. Kolejną niezbędną rzeczą jest wiaderko do wyżymania, które najczęściej występuje w zestawach z mopem. Istotny jest również środek chemiczny, który dolewamy i mieszamy z wodą lub polewamy bezpośrednio na podłogę. Takie preparaty ułatwiają pozbycie się zanieczyszczeń a także powodują, że podłoga po umyciu pięknie lśni a w mieszkaniu rozchodzi się przy okazji ładny zapach. Po umyciu należy pozostawić podłogi do wyschnięcia, najlepiej nie chodząc po nich w tym czasie. Można też otworzyć okna, dzięki napływowi powietrza podłogi szybciej wyschną, należy jednak uważać, aby z zewnątrz nie przywiało kolejnych zanieczyszczeń.

Mycie naczyń – zmorą wielu ludzi jest zmywanie brudnych naczyń, będące czynnością, którą niestety trzeba wykonywać dość często. Każdy człowiek lubi jeść pyszne potrawy, biesiadować wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Ludzie spędzają w kuchni dość dużo czasu. Wszelkie posiłki przygotowujemy w tym pomieszczeniu – śniadania, obiady, kolacje, desery, przekąski itd. Niestety skutkiem ubocznym przyrządzania i konsumowania potraw są pozostające po tych czynnościach brudne naczynia i  garnki. Potem należy je więc dokładnie umyć. Jest to zadanie, które lubi niewielu a niestety w przeciętnym domu obowiązkowe. Jeśli rodzina liczy kilku członków bardzo często wymieniają się oni między sobą tym obowiązkiem, stosując regułę: raz ty, raz ja. Ręczne mycie naczyń jest dość czasochłonne. Należy naczynia umyć, używając do tego płynu do naczyń, których jest na rynku naprawdę sporo. Następnie należy naczynia wypłukać i ustawić na suszarce do wyschnięcia bądź od razu wytrzeć suchą ściereczką. Coraz bardziej powszechną alternatywą do takiego mycia jest posiadanie zmywarki do naczyń. Jest to urządzenie, które przy użyciu wody i dodanych środków w postaci płynów bądź tabletek myje nasze naczynia. Jest to dość spory wydatek, wielu ludzi mówi jednak, że zakup się zwraca a przynajmniej wychodzi na to samo a przy tym urządzenie jest bardzo pomocne i oszczędza czas.

Sprzątanie łazienki – łazienka jest pomieszczeniem, gdzie ludzie załatwiają potrzeby fizjologiczne a także myją się, czeszą itp., dlatego powinno być ono czyste. W każdym domu czy też mieszkaniu powinna być łazienka, która jest wręcz niezbędna, aby człowiek mógł godziwie i normalnie żyć. Ponieważ czynności wykonywane w łazience dotyczą głównie spraw intymnych a także związanych z czystością, sama łazienka również powinna być uporządkowana i czysta. Dlatego sprzątanie domu to również sprzątanie łazienki. Głównie należy dbać o czystość sedesu, ewentualnego bidetu, zlewu, wanny, kabiny prysznicowej. Należy czyścić je za pomocą specjalnych środków czystości i szczotek bądź gąbek do tego przeznaczonych. Środki te są zwykle antybakteryjne, dzięki czemu dbamy również w ten sposób opodłogi swoje zdrowie. W łazience trzeba również dbać o czystość podłogi a także luster i innych elementów wyposażenia. Należy również ułożyć ładnie kosmetyki i inne rzeczy leżące na lub w łazienkowych półkach lub szafkach. Zawsze powinny wisieć świeże ręczniki. W wyczyszczonej dokładnie, przyjemnie pachnącej i lśniącej łazience miło wziąć relaksującą kąpiel, prysznic. W uporządkowanych rzeczach, na przykład kosmetykach, łatwiej jest znaleźć niezbędną rzecz.

Odkurzanie

w kategorii Porządki w domu

Odkurzanie to jedna  z ważniejszych czynności, jakie wykonują ludzie, aby ich dom był czysty i schludny. Jednym z etapów żmudnego sprzątania i robienia porządków domowych jest odkurzanie. Większość ludzi odkurza w swoich domach dość często, z pewną regularnością, chyba że pojawi się niespodziewanie większy bałagan – coś się rozsypie, pojawią się goście itp. W dawnych czasach, kiedy nie było odkurzaczy, wykorzystywano szczotki i po prostu zamiatano. W niektórych domach nadal zamiata się, szczególnie jeśli potrzeba szybko coś oczyścić. W większości jednak do usuwania przeróżnych okruchów, odpadków i kurzu z naszych podłóg i dywanów używany jest odkurzacz. Są różne rodzaje odkurzaczy – workowe, bezrowkowe. Firmy produkujące je ścigają się między sobą oferując coraz to nowsze możliwości i ulepszenia tych urządzeń np. funkcja prania dywanów. Produkuje się też odkurzacze działające bardzo cicho w porównaniu do standardowych – ta oferta kierowana jest zwykle do klientów posiadających małe dzieci. Jeśli w domu jest odkurzacz i zachodzi potrzeba jego użycia konieczne jest jeszcze znalezienie chętnego domownika, który wykona tę pracę.

Dużą popularnością w ostatnich czasach cieszą się odkurzacze centralne. Takie centralne odkurzacze wraz ze swoją instalacją pozwalają w wygodny i sprawny sposób wykonać tą znienawidzoną przez niektórych czynność.

Kurz jest zanieczyszczeniem powstającym z różnych źródeł, jest on zmorą większości gospodyń domowych. Pozbywanie kurzu jest czynnością dość denerwującą – ludzie go usuwają, po czym po dość krótkim czasie pojawia się on znowu. Walka z nim to w pewien sposób syzyfowa praca, ale przynajmniej przez jakiś czas widać jej pozytywny skutek w postaci czystości. Kurz osadza się głównie na meblach, różnych sprzętach domowych, na przykład telewizorach, kinach domowych, komputerach, monitorach, na podłodze itd. Unosi się on w powietrzu, po czym osadza na różnych przedmiotach. Ważne jest więc systematyczne jego usuwanie, aby panował w domu porządek. Produkowany jest szereg preparatów i ściereczek do walki z kurzem. Te preparaty to na przykład różne aerozole, które ułatwiają zebranie kurzu a także zabezpieczają przez jakiś czas przed jego osiadaniem. Producenci oferują także różne rodzaje ściereczek, charakteryzujących się np. dużą chłonnością, przyciąganiem itp. Najważniejszy warunek jednak w walce z kurzem to systematyczność: łatwiej bowiem usunąć niewielkie warstwy zanieczyszczeń niż gruby, zalegający kurz. Dlatego warto poświęcić dosłownie kilka minut częściej a zyskamy na tym wiele.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
  System reklamy Test
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń