Archiwum dla Czerwiec, 2009

Ryby akwariowe

w kategorii Akwarium

Prawie tysiąc gatunków słodkowodnych ryb akwariowych uprawia się na świecie. Te barwniejsze i bardziej kształtne pochodzą ze stref tropikalnych, wypierając tym samym mniej efektowne okazy, pochodzące ze strefy umiarkowanej. Istnieje wiele rodzin ryb, do częściej hodowanych w akwariach należą kąsaczowate, gdzie należy wiele barwnych, drobnych gatunków, na przykład Błyszczyk brylantowy, Błyszczyk parański, Bystrzyk czerwony, czy Bystrzyk ozdobny. Spośród karpiowatych wiele gatunków jest uprawianych w akwariach, zwłaszcza Brzanka „brokatowa”, Brzanka purpurowa, Brzanka różowa, Danio kropkowany, Danio tęczowy, czy Kardynałek chiński. Są to bardzo ruchliwe i towarzyskie gatunki, najlepiej czują się w gromadzie. Kirysowate charakteryzują się posiadaniem dwóch płetw grzbietowych, w Polsce uprawia się Kiryska pstrego, Kiryska spiżowego i Kiryśnika czarnoplamego. Karpieńcowate należą do małych lub bardzo małych i ruchliwych ryb, hodowane są przez bardziej doświadczonych akwarystów. Do tej rodziny zaliczamy Szczupieńczyka pręgowatego.

Gotowanie

w kategorii Kuchnia

6Miejsce gdzie gotujemy jest z pewnością sercem każdej kuchni i tej małej i tych dużych. W strefie gotowania znajdujemy płytę grzewczą lub kuchenkę gazową, piekarnik lub kuchenkę mikrofalową i pochłaniacz. Zadaniem znajdującego się nad płytą grzejną okapu jest nie tylko usuwanie niepotrzebnych oparów, ale także dekorowanie całego wnętrza. Nie w każdym domu używany i potrzebny jest piekarnik, ale bez płyty grzejnej czy to gazowej, elektrycznej, ceramicznej, indukcyjnej obejść się po prostu nie jesteśmy w stanie. Na wyciągnięcie naszej ręki powinny znajdować się garnki, patelnie, rondle, naczynie żaroodporne, wszystkie rzeczy, które potrzebujemy do gotowania przygotowanych przez nas potraw. Naczynia do gotowania, ale również sztućce do mieszania, wazówki, sztućce do nabierania czy nakłuwania, które regularnie się używa, powinny być przechowywane jak najbliżej kuchenki. Są one wówczas bardzo łatwo dostępne w każdej chwili gotowania. W tej strefie powinniśmy mieć pod ręką także takie produkty jak blachy, formy do pieczenia, formy i folie do pieczenia, przyprawy, rękawice do garnków, książki kucharskie.

Temperatura w akwarium

w kategorii Akwarium

W akwariach coraz częściej hodujemy egzotyczne gatunki roślin i zwierząt. W związku z tym, że pochodzą one głównie z ciepłych wód, temperatura, jaka panuje w naszych mieszkaniach, jest dla nich zbyt niska. Konieczne staje się podgrzewanie wody. Trzeba uważać, gdyż większość gatunków wrażliwa jest na nagłe zmiany temperatury i może reagować na nie chorobą, a nawet zgonem. Według praw fizyki cieplejsza woda jest i unosi się ku górze, zimna woda natomiast zalega na dnie. Dla większości gatunków takie wahania nie mają znaczenia, dodatkowo obecność w akwarium filtrów, napowietrza czy i grzałek wywołuje cyrkulację wody. Temperaturę wody należy stale monitorować, termometr musi być umieszczony w połowie wysokości słupa wody. Woda charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną, oznacza to, że powoli się nagrzewa, ale też powoli oddaje ciepło. To takich warunków przyzwyczajone są zamieszkujące wodę organizmy. Należy o tym pamiętać, zmieniając wodę w akwarium, czy przesadzając rośliny.

Zabawy w ogrodzie

 • Jak podaje na swojej stronie internetowej "Time" psy upodabniają się do człowieka w coraz silniejszym stopniu. Jest to związane z tym, że nasi czteronodzy przyjaciele stają się coraz mądrzejsi. Może być to dowodem na ciągłą ewolucję tego gatunku.

  Żółwie łatwo się oswajają i mogą przynieść hodowcom wiele satysfakcji. Wprawdzie nie przywiązują się do swoich właścicieli tak jak psy, czy koty, jednak ich atutem jest długowieczność.

  Kaktusy znane są z tego, że potrafią przeżyć w terenach suchych oraz bardzo suchych, na których opady stanowią rzadkość, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Istnieją jednak odmiany zasiedlające lasy deszczowe.

  Zwierzęta domowe to – jak się okazuje – nie tylko pies, kot i świnka morska. Trzymać w domu można węże, pająki i inne zwierzęta, których wygląd napawa grozą. Zwierzęta domowe to pojęcie odnoszące się do różnych rodzajów zwierząt, którymi człowiek opiekuje się dla własnej przyjemności. Klatki, akwaria, terraria to pomieszczenia, w których mieszkają nasze pupile.
 • Serwis Nasz Dom to mnóstwo ciekawych i interesujących informacji, artykułów i ciekawostek z dziedziny domów, ogrodów, zwierząt domowych, nawodnienie ogrodów, pielęgnacja zieleni, aranżacja wnętrz;
 • Serwis Nasz Dom to ciągle aktualizowana witryna WWW, pojawiają się tutaj nowe informacje kilka razy w tygodniu;
 • Serwis Nasz Dom współtworzą również internauci dzięki uwagom na temat działania serwisów, a nawet wysyłaniu materiałów pocztą e-mail;
 • Serwis Nasz Dom to w końcu miejsce, gdzie warto dzielić się opiniami, uwagami na temat prezentowanych artykułów oraz dzielić się własnym, bezcennym doświadczeniem.
 • Działamy na terenie całej Polski - meble na zamówienie: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i cały Śląsk, Podhale, Gdańsk.
 • Nawadnianie ogrodów, pielęgnacja zieleni, ogród zimowy
 • Dom i ogród, trawa, kwiaty, zieleń